ADRESA
PRATITE NAS

Priznanje strane sudske odluke

Sadržaj

Zakonska regulativa

Stranom sudskom odlukom pored presuda, smatra se i sudsko poravnanje koje može biti priznato pred nadležnim sudom u Srbiji. Takođe, strana sudska odluka je i odluka drugog organa koja je u državi gde je doneta izjednačena sa sudskom odlukom ili sudskim poravnanjem ako se njime regulišu statusni, porodični i imovinski odnosi, odnosno drugi materijalno-pravni odnosi sa međunarodnim elementom.

Nadležnost i postupak za priznanje i izvršenje stranih sudskih, arbitražnih i sa njima izjednačenih odluka organa propisana je Zakonom o rešavanju sukoba zakona sa propisima drugih zemalja kao i bilateralnim ugovorima kojima je Republika Srbija regulisala ovu materiju.

Strana sudska odluka koju je priznao sud Republike Srbije izjednačena je, u svakom smilsu, sa odlukom suda Republike Srbije.

Za priznanje stranih sudskih odluka u Republici Srbiji nadležan je Viši sud, dok je Privredni sud nadležan za arbitražne i odluke iz domena privrede. U slučaju da o priznanju strane odluke nije doneto posebno rešenje, svaki sud može o priznanju te odluke rešavati u postupku kao o prethodnom pitanju, ali u ovom slučaju dejstvo priznanja odnosi se samo na konkretni sudski postupak.

Ovlašćeni predlagač i postupak priznanja

Svako ko ima pravni interes za priznanjem strane sudske odluke ujedno je i ovlašćeni predlagač priznanja strane sudske odluke pred sudom te ima pravo na podnošenje zahteva nadležnom sudu lično ili preko punomoćnika.

Predlagač podnosi sudu zahtev za priznanje strane sudske odluke, u dva primerka sa sledećim prilozima:

  • Primerak strane sudske odluke u originalu i dve fotokopije strane sudske odluke čije se priznanje traži;
  • Potvrda pravosnažnosti stranog suda odnosno nadležnog stranog organa u skladu sa pravom države gde je doneta;
  • Prevod strane sudske odluke ili drugog organa čije se priznanje traži, u originalu;
  • Uverenje o državljanstvu predlagača, odnosno podnosioca zahteva;
  • Izvod iz matične knjige rođenih za predlagača;
  • Punomoćje za prijem pismena u slučaju da predlagač ima prebivalište ili boravište u inostranstvu.

Pored zahteva i potrebne dokumentacije, predlagač je u obavezi da u skladu sa Zakonom o sudskim taksama plati taksu koja za sud opšte nadležnosti iznosi 1.900,00 dinara.

Uslovi priznanja

Zakon je uslove za priznanje strane sudske odluke formulisao negativno kao smetnje priznanju. Smetnje usled kojih se strana sudska odluka neće priznati u Republici Srbiji odnose se najčešće na nepravilnosti u sprovedenom postupku države u kojoj je odluka doneta u smislu teže povrede prava. Takođe, ukoliko je reč o pravnoj stvari u kojoj postoji isključiva nadležnost našeg pravosuđa sud će odbiti priznanje strane sudske odluke. Neće se priznati ni strana sudska odluka ukoliko u istoj stvari ujedno postoji i pravnosnažna odluka našeg suda.

Uzajamnost kao uslov priznanja strane sudske odluke u našem pravu se pretpostavlja, međutim u postupku za priznanje odluke koja je doneta u bračnom sporu, sporu radi utvrđivanja očinstva ili materinstva kao i ako priznanje i/ili izvršenje zahteva državljanin Republike Srbije uzajamnost se kao uslov priznanja i ne zahteva.

U svakom slučaju, o postojanju reciprociteta sud vodi računa po službenoj dužnosti te će se priznati odluke onih zemalja u kojma se priznaju srpske odluke pod uslovima koji nisu bitno stroži od uslova Republike Srbije.

Pored ovog da bi se priznala strana sudska odluka ista ne može biti suprotna odredbama Ustava Republike Srbije i utvrđenim osnovama društvenog uređenja.

Zakonom negativno formulisani uslovi za priznanje strane sudske odluke u samom postupku priznanja najčešće predstavljaju razloge odnosno činjenice na koje ukazuje protivnik predlagača.

Sudski postupak priznanja strane sudske odluke okončava se donošenjem rešenja o priznaju strane sudske odluke, kojim se strana sudska odluka izjednačava sa odlukom donetom u postupku pred sudom Republike Srbije.

Stranke u postupku imaju pravo žalbe na rešenje o priznaju strane sudske odluke u roku od 15 dana od dana prijema rešenja, a u slučaju postupka priznanja strane arbitražne odluke u rku od 30 dana od dana prijema rešenja.

Pravnosnažno rešenje o priznanju strane sudske odluke deluje prema svima.

Priznanje strane sudske odluke u praksi

U našoj dosadašnjoj praksi, klijenti su se najčešće javljali sa zahtevom za priznanje strane sudske odluke o razvodu braka. Ovo je čest slučaj kako u situacijama u kojima je jedan od supružnika strani državljanin, a drugi srpski državljanin, tako i u slučaju kada su supružnici srpski državljani koji su zaključili brak u Srbiji, a potom se i razveli na teritoriji i po pravu strane države. U ovakvim situacijama, reč je o licima koja nesporno imaju pravni interes da sud izvrši priznanje strane sudske odluke, kako bi se činjenica razvoda braka evidentirala kroz matične knjige kod nadležnih službi.

Napomena: Stavovi koje je autor izneo u ovom stručnom članku predstavljaju shvatanja autora teksta, koja se zasnivaju na tumačenju autora i propisima važećim u trenutku njegovog objavljivanja, i ne predstavljaju obavezujuće instrukcije. Ovaj članak predstavlja autorsko delo, koje se bez dozvole autora ne može objavljivati u celini ili u pojedinim njegovim delovima.